W dniach 23-26 kwietnia 2024 r. odbędzie się egzamin adwokacki i radcowski. Po części o tym jak zdać i przetrwać egzamin adwokacki pisaliśmy w I części naszego poradnika – LINK. Wraz ze zbliżającą się datą egzaminu adwokackiego przychodzimy do Was z drugą porcją porad i sugestii.

Co zabrać na egzamin (materiały)?

Myśląc o pakowaniu walizek na egzamin adwokacki pojawia się pytanie, czy warto ze sobą zabrać po kilka komentarzy do każdego przedmiotu. My wyszliśmy z założenia, że lepiej jest nosić niż się prosić. Kilogramy zabranych ze sobą komentarzy pomogły nam, kiedy poszukiwaliśmy rozwiązania zadania z prawa karnego. Komentarze okazały się być dla nas o tyle przydatne, że mogliśmy rozwiązywać kazus, nie czekając zanim zwolni się stanowisko z komputerem. Zwłaszcza w początkowych godzinach egzaminu adwokackiego bywa, że komputery są długo zajmowane. Kolejki do stanowisk z komputerami bywają długie. Będąc już po pierwszym dniu egzaminu adwokackiego sami zobaczycie jak szybko potrafi płynąć czas. W naszej ocenie nie warto było go tracić w oczekiwaniu na wolny komputer.

Z uwagi na to, że jest jeszcze czas do egzaminu, zdecydowanie sugerujemy nabyć materiały egzaminacyjne wydawane przez adwokat Anetę Filarowską – LINK. Ponadto z pewnością zalecamy zabrać ze sobą kodeksy zaznaczone zgodnie z Systemem Oznaczeń Kodeksowych – LINK. Te materiały z pewnością pomogą przetrwać i zdać egzamin adwokacki.

Warto wydrukować ustawy, których nie ma w zbiorach kodeksowych, np. ustawa o samorządzie gminnym (może się przydać na część administracyjną), ustawa o opłacie skarbowej, rozporządzenie ws. opłat za czynności adwokacie (przyda się do zaskarżenia rozstrzygnięcia o kosztach).

Z pozostałych materiałów, warto zabrać co najmniej dwa długopisy, kolorowy zakreślacz, karteczki samoprzylepne (indeksujące). Po egzaminie możecie pisać, kreślić, zaznaczać. Arkusze egzaminacyjne są długie, nie traćcie czasu na ponowne szukanie ważnych fragmentów. Zaznaczcie je kolorowym zakreślaczem lub karteczką.

Co zabrać na egzamin (prowiant)?

Zależy od Waszych własnych preferencji. Z pewnością zabierzcie ze sobą wodę oraz coś ciepłego do picia. Termos z gorącą kawą lub herbatą może zrobić robotę :). Dodatkowo zalecamy zabranie ze sobą sprawdzonych oraz szybko dostępnych dawek energii takich jak baton czy czekolada. U nas zdecydowanie sprawdziły się czekotubki – poręczne, lekkie i niebrudzące. Dla osób, których żołądki pod wpływem stresu odmawiają posłuszeństwa, polecamy zabranie ze sobą choćby jednego lub dwóch nutridrinków. Te posiadają kalorie i wszystkie wartości odżywcze, które są niezbędne do działania na egzaminie adwokackim. Każdego dnia egzaminu pamiętajcie również o zjedzeniu śniadania. Uwierzcie, egzamin adwokacki to nie tylko poważny wysiłek psychiczny, ale także i fizyczny.

Kiedy warto skorzystać z lex lub legalis?

W pierwszej kolejności przeczytajcie dokładnie zadanie egzaminacyjne, podkreślcie lub zaznaczcie szczególnie istotne fragmenty kazusu, z których wywiedziecie ewentualne zarzuty. Sugerujemy udać się do stanowiska z komputerem dopiero wtedy, kiedy wstępnie rozpoznacie podane Wam do rozwiązania problemy egzaminacyjne.

W przypadku zadania z prawa administracyjnego, polecamy wydrukować ustawę materialną, której dotyczy kazus. Jest duże prawdopodobieństwo, że nie będzie jej mieć w swoich zbiorach, więc warto ją wydrukować zanim rozwiążecie kazus.

Czy warto mieć swój komputer, czy też lepiej go wypożyczyć?

Zdecydowanie wypożyczyć. Komputer, na którym będzie pisany egzamin adwokacki powinien zostać przygotowany zgodnie z wymogami technicznymi Ministerstwa Sprawiedliwości. Kiedy komputer nie będzie odpowiadał oprogramowaniem, ustawieniami lub specyfikacją do aplikacji AZEP, wtedy ta nie zadziała i nie rozpoczniecie pisania egzaminu adwokackiego. Wypożyczane komputery specjalnie pod egzaminy zawodowe są przygotowywane specjalnie na tą okazję i dają gwarancję tego, że wszystko, przynajmniej pod względem technicznym, będzie przebiegać bezawaryjnie. W naszej ocenie, idąc na egzamin warto jest zainwestować w spokój.

Czym jest AZEP?

Jest to skrót aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych. Wersja demonstracyjna tej aplikacji na egzamin, który odbędzie się 2024 r. znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości – LINK. Pisanie apelacji w AZEP przypomina pracę z kalkulatorem, warto więc zapoznać się z jej funkcjami zanim pierwszy raz otworzymy ją na egzaminie adwokackim.

Jak ubrać się na egzamin?

Odpowiedź jest bardzo prosta – wygodnie i z klasą, odpowiednio do pogody oraz miejsca, w jakim będziecie pisać egzamin adwokacki. Mówiąc o wygodzie pamiętajcie, że ten egzamin trwa 4 dni, łącznie 26 godzin. W tym czasie zdecydowanie zdążycie się zmęczyć samym siedzeniem w niewygodnej pozycji na jeszcze bardziej niewygodnym krześle. Odpowiedni strój pozwoli skupić się na rozwiązywaniu egzaminu, nie zaś na rzeczach całkowicie nieistotnych. Co do pogody lub miejsca przeprowadzania egzaminu, z naszego doświadczenia wynika, że pomimo marynarki, warto zabrać ze sobą również chociażby lekki sweterek.

Dziewczyny nie ubierajcie na egzamin szpilek. Po pierwsze te wydają dźwięki w trakcie chodzenia, bywają niewygodne, a co więcej w różnych miejscach zdawania egzaminu nawierzchnia (np. ORA Katowice – MOSIR Zabrze) jest nieprzystosowana do tego rodzaju obuwia.

Jak przygotować się na to ostateczne starcie?

Mindset to podstawa. Idziecie na egzamin zawodowcy po togę. Te 26 godzin to nie czas na stresowanie się, gdybanie, „-izmy. jak np. musizmy”. Na egzaminie nie będzie również zagrożenia dla waszego życia lub zdrowia, nie ma więc się czego bać. Co więcej, z pewnością nie tylko w ostatnich miesiącach, ale również w trakcie samego odbywania aplikacji, nabyliście wystarczającą wiedzę i umiejętności, nie tylko do zdania tego egzaminu, ale i również samodzielnego wykonywania zawodu. Uwierzcie w siebie, ten egzamin naprawdę można zdać 🙂

Pamiętajcie, nawet jeżeli wyjdziecie niezadowoleni po którymś z dni egzaminu, nie zrażajcie się i nie poddawajcie się. Rozwiązanie egzaminu adwokackiego nie opiera się na trafieniu w klucz. Żeby zdać, często wystarczy złożyć środek odwoławczy, który pozbawiony będzie braków formalnych oraz został przygotowany na korzyść klienta.

Smaczek na koniec – zabierzcie ze sobą niewielką poduszkę. Jeszcze raz, egzamin adwokacki trwa 4 dni, łącznie 26 godzin. Krzesła są niewygodne, twarde. Nawet jeżeli zabawnie będzie wyglądała u was poduszka w walizce lub na krześle, to już kolejnego dnia egzaminu Wasze koleżanki i koledzy pójdą w wasze ślady. Jak pisaliśmy wyżej, wygoda jest ważna na egzaminie adwokackim.

To już tyle od nas jeśli chodzi o cykl artykułów „jak zdać i przetrwać egzamin adwokacki”, teraz kolej na Was zmierzyć się z tym przeciwnikiem, powodzenia! Trzymamy kciuki!

adwokat Gliwice